Okolice Poznania

Wielkopolska to dobry teren na piesze i rowerowe wycieczki - na potrzeby turystyki pieszej oznakowano ponad 3000 km szlaków turystycznych, wiodących przez najatrakcyjniejsze przyrodniczo i krajobrazowo fragmenty Wielkopolski. Posiada również doskonałe warunki dla amatorów sportów wodnych, bowiem liczba jezior w Wielkopolsce jest imponująca - około tysiąca. Największe ich skupisko znajduje się na Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim (100), ale też w okolicach Gniezna, Poznania i Leszna. Są to zarówno kociołki, jak i jeziora rynnowe. Te ostatnie układają się w malownicze ciągi, jak np. 50-kilometrowy łańcuch jezior Zbąszyńskich.

 

Kórnik (5 km) - neogotycki zamek, zabytek klasy zerowej, jest jedyną rezydencją w Wielkopolsce, która zachowała swoją niezmienioną postać od XIX w. Zamek ten przechowuje do dziś najcenniejsze zabytki historii i literatury polskiej, m.in. autograf III cz. "Dziadów" Adama Mickiewicza, godny zauważenia jest także zabytkowy rynek.

 

Rogalin (12 km) - Zespół pałacowo-parkowy z późnobarokowym pałacem zbudowanym w latach 1768-76 dla Kazimierza Raczyńskiego, wg pierwotnego projektu Jan Fryderyka Knöbla, a także Dominika Merliniego i Jana Christiana Kamsetzera. Całość założenia ukończono na początku XIX w. W latach 1910-12 został zbudowany ostatni obiekt - galeria dla gromadzonych obrazów przez Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Od frontu pałac ma trzy kondygnacje, podczas gdy obniżenie terenu po stronie ogrodu powoduje, że widoczne stają się piwnice, przez co pałac zyskuje dodatkową kondygnację.
Ogród pałacowy (pow. 37 ha) w stylu francusko- holenderskim z II poł. XVIII w., przechodzący w park krajobrazowy angielski z pocz. XIX w. obejmujący skupisko starych dębów (zabytki przyrody - Lech: 930 cm obwodu, Czech - 810 cm, Rus: 670 cm i Edward: 620, ale największy obwód pnia dębu w parku wynosi 1045 cm) i las łęgowy w dolinie Warty. Na pd.-wsch krańcu zespołu pałacowego wznosi się dwukondygnacyjna kaplica dworska, mauzoleum rodzinne, zbudowana w latach 1820-1830 na wzór rzymskiej świątyni w Nimes z V w.n.e. W jej dolnej części mieści się krypta grobowa Raczyńskich. W 1993 r. odbył się tu pogrzeb ostatniego dziedzica Rogalina Edwarda Raczyńskiego (1891-1993), ambasadora Polski w Londynie, Prezydenta Rządu Polskiego na Uchodźstwie w Londynie.
Pałac stanowi oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, obecnie korpus główny nieczynny z powodu remontu. Zwiedzać można południową oficynę wraz z łącznikiem, w której jest muzeum wnętrz mieszkalnych z meblami, tkaninami, porcelaną oraz salonik z portretami rodu Raczyńskich. W budynku galerii eksponowane są dzieła malarstwa zachodnioeuropejskiego i polskiego z XIX i XX w. pochodzące częściowo z kolekcji Edwarda Aleksandra Raczyńskiego oraz ze zbiorów Atanazego Raczyńskiego i rodziny Mielżyńskich. Zobaczyć można dzieła m.in. Jana Matejki (Dziewica Orleańska), Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego, Aleksandera i Maksymiliana Gierymskich, Juliana Fałata, Jaceka Malczewskiego, a z artystów obcych: Paul Delaroche, Claude Moneta, Friedricha Overbecka, Wilhelma Schadowa, Arnolda Böcklina. W powozowni kolekcja zabytkowych pojazdów konnych i akcesoriów podróżnych.

 

Dąbrówka (15 km) - neobarokowy kościół z kultowym obrazem Matki Boskiej.

Wielkopolski Park Narodowy (16 km) -Jeziorany 62-050 Mosina, tel: 61 813 22 06

 

Utworzony w 1957 r. Obecna powierzchnia parku wynosi 7584 ha z czego lasy zajmują 4617 ha, wody 462 ha oraz inne grunty 2505 ha. W parku jest 18 obszarów ochrony ścisłej o łącznej powierzchni 260 ha.
Na terenie parku występuje około 1100 gatunków roślin naczyniowych, 200 gatunków mszaków, 150 gatunków porostów, 350 gatunków glonów, 400 gatunków grzybów wyższych. Główny element flory stanowią gatunki eurosyberyjskie, m.in. sosna zwyczajna (jej udział w lasach wynosi 70%), a także liczne rośliny runa leśnego, jak np.: czworolist pospolity czy konwalia dwulistna, oraz gatunki środkowoeuropejskie, np.: dąb szypułkowy, grab pospolity, naparstnica zwyczajna, pięciornik biały. Z roślin północnych wymienić można zimoziół.  Na obszarze parku występują wszystkie gatunki płazów spotykanych na terenach nizinnych Polski oraz 5 gatunków gadów: gniewosz, zaskroniec, padalec, jaszczurka zwinka i jaszczurka żyworodna. Ptaki w parku reprezentowane są przez ok. 190 gatunków lęgowców i przelotnych. Z ptaków drapieżnych można zauważyć wśród lasów i łąk kanię czarną, w pobliżu pól myszołowa zwyczajnego, a przy bagnach błotniaka stawowego. Na obszarze parku występuje ponad 40 gatunków ssaków w tym m.in. ryjówki i liczne gatunki nietoperzy.

 
Do najcenniejszych zabytków na terenie parku należą: drewniany kościół w Łodzi z XVII w. oraz kościoły w Puszczykowie, Stęszewie i Wirach. W Szreniawie i Trzebawiu zachowały się do dziewiętnastowieczne dwory. Ciekawym obiektem są też ruiny zamku zbudowanego w 1827 r. przez Tytusa Działyńskiego na wyspie Zamkowej na Jez. Góreckim.
Bogactwo flory i fauny parku przedstawia ekspozycja w Ośrodku Muzealno-Dydaktycznym Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach tel. (0-61) 8132 206.

 

Naramowice (17 km)- wspaniały okaz kilkusetletniego dębu - Wilczy Młyn

  

Iwno (18 km) - Pałac neorenesansowy zbudowany w latach 1851-55 dla Józefa Mielżyńskiego, przebudowany w latach 1902 i 1905. Ciekawy architektonicznie pałac składa się z kilku części. Główny korpus pałacu ma dwa piętra i zwieńczony jest frontonem. Do korpusu głównego przylegają dwie części boczne, jedna piętrowa, druga parterowa, obydwie zakończone frontonami. Za tymi częściami znajdują się galerie prowadzące do okrągłych pawilonów. W elewacji ogrodowej wysoki, potężny, pięcioarkadowy portyk dźwigający taras drugiego piętra.

 

Pobiedziska (27 km) - prawie 200-letnia robinia akacjowa (350 cm obwodu), rosnąca w Pobiedziskach w pobliżu kościoła pw. św. Michała Archanioła,
- 3 dęby szypułkowe - Jerzykowo,
- sosna pospolita Parasol - Jerzykowo,
- prawie 160-letni jarząb brekinia - Promno.

 

Skansen Miniatur to park zawierający makiety obiektów historycznych i interesujących fragmentów zabudowy miast wielkopolskich. Jest to jedyny tego rodzaju obiekt w Polsce, obejmujący około 35 najważniejszych, a także i mniej znanych budowli z terenu Szlaku Piastowskiego oraz Wielkopolski. Miniatury są wykonane w skali 1:20.

 

Czerniejewo (32 km) - Do zabytków sakralnych miasta należy późnogotycki kościół parafialny z połowy XVI w. p.n.e. św. Jana Chrzciciela. Najstarszym zabytkiem w świątyni są drzwi z prezbiterium do zakrystii z 1594r. Obite są żelazną blachą, na których widnieje herb dawnych właścicieli miasta Górków.
Najsłynniejszym obiektem Czerniejewa jest jednak barokowo-klasycystyczny zespół pałacowy i pałac zbudowany dla generała Jana Lipskiego, z II połowy XVIII w. oficyny, stajnie i wozownia z II połowy XVIII w., domy z XIX w. Przy pałacu park o pow. 13 ha w stylu angielskim, z licznymi
stawami i starym drzewostanem. Od zachodu i południa Czerniejewo otaczają duże obszary leśne z utworzonymi na nich trzema rezerwatami przyrody ,,Bielawy”, ,,Wiązy w Nowym Lesie”, ,,Rezerwat Modrzewiowy” w Noskowie.

 

Śmiełów (42 km) - Pałac klasycystyczny zbudowany w 1797 roku według projektu Stanisława Zawadzkiego. Pałac zbudowany na planie podkowy. Część główna pałacu na rzucie prostokąta, w elewacji frontowej czterokolumnowy portyk wielkiego porządku oraz dwa boczne ryzality. W elewacji ogrodowej znajduje się pięcioboczny ryzalit, zawierający wewnątrz salon. Po bokach głównego budynku znajdują się dwie oficyny połączone z korpusem głównym półkolistymi galeriami.
Pałac jest otoczony parkiem krajobrazowym o powierzchni 5,5 ha założonym na przełomie XVIII i XIX wieku w stylu angielskim ze starym drzewostanem, W parku znajduje się pomnik Mickiewicza, oraz tak zwany "Ogródek Zosi".
W 1831 roku przebywał w pałacu Adam Mickiewicz ukrywający się pod pseudonimem Adam Mühl.
Pałac od 1975 roku jest siedzibą Muzeum im. Adama Mickiewicza, w którym oprócz poświęconych poecie zbiorów biograficznych prezentowane są XIX-wieczne wnętrza pałacowe ze zbiorami malarstwa europejskiego z XVII-XIX w.

 
 

Nadleśnictwo Grodzisk (48 km):
- duży 27-hektarowy park z 260-letnim drzewostanem. Piękny kompleks parkowo-pałacowy w Porażynie wybudowany został w 1882 r. (dawna posiadłość gen. Kazimierza Sosnkowskiego - jednego z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego), niedawno wyremontowana została kapliczka oraz starannie odrestaurowany kompleks zabudowań gospodarczych (stajnia, wozownia), w których można zobaczyć okresowe ekspozycje przyrodnicze.
- zwiedzić można również okazały XIX - wieczny pałac Łąckich w Posadowie;
- klasycystyczny pałac Sczanieckich z XVIII w.,
- neogotycki zamek z końca XIX w. w Wąsowie.
- znawców tradycyjnego rzemiosła zaprasza Muzeum Wikliniarstwa w Nowym Tomyślu

 

Kopanki (50 km) -  „batmanówka”, rezerwat snu zimowego nietoperzy

 

Pawłowice (58 km) - klasycystyczny pałac z galeriami i oficynami. Składa się z dużego pałacu połączonego galeriami z dwiema oficynami, parku oraz innych zabudowań gospodarczych. Pałac został zbudowany około roku 1760 dla Andrzeja Mielżyńskiego. Był to pierwotnie sam pałac. Obecna budowla z galeriami i oficynami została wzniesiona dla Maksymiliana Mielżyńskiego w latach 1778-1783 według projektu Karola Gottharda Langhansa. Budynek pałacu piętrowy, zbudowany jest na planie prostokąta. W fasadzie frontowej znajdują się trzy ryzality trzyosiowe. We wnętrzach została zachowana dekoracja sztukatorska. Galerie pochodzą z okresu budowy pałacu.
Park francuski o powierzchni 7,3 ha z XVIII w. ze starym drzewostanem. Park częściowo wykorzystuje dawny ogród włoski z ok. 1783-85 r. - Zwiedzanie pałacu jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu.


Kościół zbudowany na rzucie prostokąta z kwadratową wieżą zwieńczoną barokowym hełmem i kartuszem. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVII wieku. Ołtarze w kaplicach oraz ambona są późnobarokowe. W ołtarzu południowym umieszczono obraz Matki Boskiej Śnieżnej. Przy kościele stoi obelisk z piaskowca, na którym wypisano nazwiska poległych w I wojnie światowej, a na cmentarzu pomnik ku czci powstańców wielkopolskich.

 

Sieraków (76 km) - Stado Ogierów. Od 150 lat Stado Ogierów prowadzi hodowle koni rasy wielkopolskiej oraz koników polskich. Można tu skorzystać z uroków przejażdżki bryczką, jazdy wierzchem, czy uczestniczyć w jesiennych biegach św. Huberta. Stado - po uprzednim zgłoszeniu można zwiedzać. Interesującymi miejscami są - powozownia (kolekcja powozów z przełomu XIX i XX wieku) oraz szorownie (kolekcja uprzęży). Na terenie Stada rosną interesujące okazy drzew - w parku 700 letni dąb, cztery stare dęby na środku głównego placu, a przed dawnym pałacem rzadkie cyprysy nutkajskie.

 
Muzeum - Zamek Opalińskich. W latach 1993-1994 przeprowadzono badania archeologiczne ruin znajdującego się nad Wartą Zamku. Odbudowano jego południowe (jedno z dwóch) skrzydło - z przeznaczeniem na muzeum - odtwarzając wygląd z czasów Opalińskich.
Dla zwiedzających otwarte w czerwcu 1995 roku. W kaplicy Zamku znajduje się muzeum rodziny Opalińskich, z przeniesionymi z kaplicy parafialnej szczątkami rodziny umieszczonymi w zdobionych sarkofagach. Obejrzeć można również znaleziska z prac wykopaliskowych prowadzonych przed odbudową Zamku oraz przedmioty związane z historią Sierakowa. Na ostatniej kondygnacji - ekspozycja poświęcona przyrodzie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Na Zamku odbywają się liczne wystawy, tradycją stały się koncerty muzyki klasycznej.

 Kościół w Słopanowie - zbudowany w 1695 r., rzadki okaz drewnianego budownictwa sakralnego, ciekawa polichromia wnętrza.

Szlaki kajakowe

  • Karpicko, Wolsztyn, Obra, Kopanica, Grójec Wlkp. - długość szlaku: 44 km.
  • Zbąszyń, Strzyżewo, Trzciel -  długość szlaku: 48 km.
  • Zbąszyń, Trzciel, Rybojady, Policko, Miądzyrzecz, Zat. Bledzewska (poniemiecka elektrownia wodna działająca do dzisiaj ), Chcina ( to odnoga Obry, niesamowicie czysta woda ), Długie, Kursk.